کلینیک زیبایی پوست و مو، لیزر | بیمارستان آرمان

30% ادامه تخفیف ویـــــــــــــــــــــــــــژه شب یلدا

فقط یک تماس با مشاورین ما از تخفیف ویــــــــــــــــــــــــــــــــژه یلدا بهره مند شوید.    

مطلب درمان و رفع جای زخم اسکار سزارین چیست + نحوه انجام را به اشتراک بگذارید

مشاوره رایگان

واتس اپ: 09129220912

تصاویری از محیط کلینیک

شما در حال مطالعه مطلب درمان و رفع جای زخم اسکار سزارین چیست + نحوه انجام هستید.

تنها هدف یک مادر در بارداری این است که نوزاد خود را سالم و بی خطر به دنیا آورد و اگر مجبور باشد که زایمان به روش سزارین داشته باشد قطعاً خط برش معجزه زندگی فرزند زیبایش را همیشه خواهد داشت. با این وجود طبیعی است که هر مادری بخواهد مطمئن باشد که زخم برش به خوبی بهبود یابد و بافت اسکار ناشی از آن، کمترین مقدار باشد. خبر خوب این که اغلب برش های سزارین به خوبی جوش می خورند و تنها یک خط محو در ناحیه زیر شکم باقی می ماند که زیر لباس قرار می گیرد.


انواع برش سزارین

در هنگام جراحی سزارین پزشک دو برش متفاوت در بدن ایجاد می کند برش اول روی پوست ناحیه زیر شکم خواهد بود و برش دوم روی عضله رحم. بسته به شرایط قرارگیری جنین و شرایط مادر و اینکه آیا جراحی سزارین به صورت اورژانس انجام شده یا نه برش روی شکم به یکی از دو صورت زیر خواهد بود:

برش افقی:

در ۹۵ درصد موارد یک برش افقی در ناحیه تحتانی شکم حدود 5/2 سانتی متر بالای خط رویش موهای ناحیه تناسلی و به طول ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر ایجاد شده و از آن طریق به رحم دسترسی پیدا می شود. برش در این ناحیه باعث می شود که پایین ترین قسمت رحم که نازک ترین قسمت آن است باز شده و ریسک خونریزی به کمترین مقدار برسد.

برش عمودی:

به عنوان سزارین کلاسیک نیز شناخته می‌شود. با این برش پوستی به قسمت میانی رحم دسترسی پیدا می شود. با وجودی که این روش قبلاً خیلی مرسوم بوده اما امروز فقط در بعضی موارد از آن استفاده می شود. به عنوان مثال اگر زایمان به روش سزارین برای جنین نارس انجام شود، اگر جنین در وضعیت غیر معمول قرار داشته باشد و یا اگر مجبور باشند در شرایط اورژانس زایمان فوری انجام دهند از این برش استفاده می‌شود. این برش اغلب دردناک تر است و زمان بیشتری برای جوش خوردن نیاز دارد.


انواع اسکارهای سزارین:

اغلب برش های سزارین به خوبی جوش می خورند. اما گاهی در ترمیم محل برش مشکلاتی به وجود می آید که باعث می شود محل برش ظاهر نامناسبی پیدا کند. این مشکلات می تواند به اشکال زیر باشد:

کلوئید: اسکار کلوئید از محل برش فراتر رفته و به صورت یک بافت سفت و با قوام شبیه عضله لمس می شود.

اسکار هایپرتروفیک: ضخیم تر و سفت تر و معمولاً برآمده تر است اما بر خلاف کلوئید کاملاً در محل برش قرار دارد.

شکل نامنظم و یا سطح ناهموار اسکار بعد از جوش خوردن

 


چگونه از برش سزارین خود مراقبت کنید؟

محل برش را تمیز نگه دارید روزی یک بار حمام کنید و اجازه دهید آب و صابون از روی زخم جریان پیدا کند اما محل برش را با دست یا لیف نشویید و بعد از اتمام استحمام بلافاصله محل برش را به آهستگی با حوله تمیز خشک کنید.

اجازه دهید محل برش هوا بخورد، جریان هوا باعث ترمیم بهتر و سریعتر زخم می شود. بنابراین لباس های گشاد و راحت بپوشید و به شدت از پوشیدن لباس های تنگ و نایلونی پرهیز کنید.

ویزیت های بعد از زایمان را جدی بگیرید. حتماً ویزیت های بعد از جراحی با پزشک خود را به موقع و طبق نظر پزشک انجام دهید.

تمرینات ورزشی را متوقف کنید. تا زمانی که برش های رحم و پوست کاملاً جوش نخورده اند از انجام فعالیت های ورزشی بپرهیزید. همین طور از خم شدن یا چرخش بدن به اطراف با حرکت ناگهانی تا جای ممکن بپرهیزید و اجسام سنگین تر از وزن نوزاد خود را بلند نکنید. حتماً قبل از شروع حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. اما در نظر داشته باشید این مطلب به معنی استراحت مطلق نیست.

تا جایی که برای شما ممکن است در اطراف محل زندگی خود پیاده روی سبک انجام دهید تا ریسک ترومبوز وریدی کاهش یابد.

چه مدت زمانی طول می کشد تا اسکار سزارین بهبود یابد؟

بعد از گذشت دو هفته اسکار باید بهتر شده باشد و مادر احساس بسیار بهتری داشته باشد، اما ترمیم نهایی ممکن است به 6 هفته بعد از زایمان تا 3 ماه زمان نیاز داشته باشد.


مادر برای کم کردن احتمال اسکار بدشکل چه می تواند بکند؟

با وجودی که اسکار سزارین با گذشت زمان خود به خود محو می شود اما برای به حداقل رساندن اسکار چند راهکار ساده وجود دارد:

سیلیکون شیت: در بعضی تحقیقات نشان داده شده است که این شیت ها حتی می توانند ریسک کلوئید را نیز کم کرده و به صاف شدن سطح برش نیز کمک کنند. بعد از ۳ تا ۴ هفته از انجام سزارین می توان شروع به استفاده از این ورقه ها کرده و بعد از یک ماه اثر مطلوب آن را مشاهده کرد.

کرم ها و ژل های ترمیم کننده: البته حتماً قبل از استفاده از این کرم ها با پزشک خود مشورت کنید.

در معرض آفتاب قرار نگیرید: بودن در معرض آفتاب باعث می شود که رنگ محل برش تیره تر از پوست کنار خود شود. بنابراین طی یک سال بعد از سزارین حتما در هنگام در معرض آفتاب بودن از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.


چه روش های غیرتهاجمی زیبایی برای به حداقل رساندن اسکار سزارین وجود دارد؟

ممکن است محل برش سزارین آن طور که انتظار داشتید بهبود نیابد یا حتی شما بخواهید که زودتر ظاهر بهتری پیدا کند. با وجودی که هیچ روشی برای حذف کامل محل برش وجود ندارد، اما با روش هایی می توان ظاهر محل برش را بهتر کرد.

روش های غیر جراحی به منظور بهبود اسکار سزارین

لازم به توضیح است که این درمان ها را می شود بلافاصله بعد از زایمان آغاز کرد و به سرعت به نتیجه مطلوب رسید.

درمان با لیزر:

بعضی لیزر ها برای از بین بردن رنگ محل بخیه مناسب هستند و گروه دیگری برای صاف و هموار کردن آن. بیمار می تواند بلافاصله بعد از کشیدن بخیه ها در صورت اجازه جراح زنان لیزر را شروع کند که در این صورت بهترین نتیجه را خواهد داشت. پس برای حصول نتیجه مطلوب لیزر را به تعویق نیندازید. معمولاً بیمار نیاز دارد یک تا چهار جلسه لیزر انجام دهد تا فرم نهایی حاصل شود. البته این تعداد درمان بسته به نوع لیزر و پاسخ پوست بیمار می‌تواند متفاوت باشد.

تزریق استروئید داخل ضایعه:

همانطور که گفته شد در صورتی که در محل برش بافت کلوئید یا هیپرتروفیک تشکیل شود پزشک در محل ضایعه استروئید تزریق می‌کند تا با کاهش التهاب در بافت به بهبود آن کمک کند. این تزریق نیز معمولاً نیاز به تکرار خواهد داشت تا به تدریج با افزایش دوز دارو  نتیجه مطلوب حاصل شود.

تزریق داروی مزوتراپی:

این داروها در حقیقت ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز پوست برای افزایش سرعت ترمیم هستند. سلول های پوست برای بازسازی خود از این مواد استفاده کرده و ترمیم با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر انجام خواهد شد. از طرفی در این داروها اغلب هیالورونیک اسید وجود دارد. هیالورونیک اسید در حقیقت یک ماده مزوتراپی آب دوست است، که آب را به سمت خود کشیده و در خود نگه می دارد و به این طریق باعث حفظ رطوبت در پوست و آبرسانی پوست می‌شود.

انجام کربوکسی تراپی:

این روش یکی از جدیدترین متدهای دنیا در امور زیبایی و جوانسازی است. در حقیقت در این روش گاز دی اکسید کربن به ناحیه تزریق می شود. این ماده توسط خود بدن نیز تولید می‌شود اما زمانی که مقدار زیادی از آن وارد بدن شود بدن انسان مجبور به پاسخ می شود تا اضافه آن را دفع کند. در نتیجه این تزریق سیستم گردش خون ناحیه تحت درمان تحریک می شود.

بدن در این حالت متوجه می‌شود که بافت تحت درمان دچار کمبود اکسیژن شده و در نتیجه جریان خون در آن بافت افزایش می یابد و باعث اکسیژن رسانی و خونرسانی بیشتر بافت می شود در اثر این فعل و انفعالات میزان تولید کلاژن بافت نیز افزایش می یابد.


در کلینیک پوست، مو و زیبایی بیمارستان آرمان برای درمان اسکار محل برش سزارین از درمان های ترکیبی استفاده می شود.

اولین کار انجام لیزر است که ما از دستگاهی با جدیدترین و قویترین تکنولو‍ژی لیزر استفاده می کنیم.

این دستگاه کارا و مدرن دو عملکرد همزمان دارد: از سطح اسکار لایه برداری می کند و در کنار آن با تحریک فیبروبلاست ها به ساخت کلاژن، باعث بهبود ظاهر محل برش می شود. در کنار آن مزوتراپی با بهترین داروی جوانساز فرانسوی انجام می شود. و نهایتا برای افزایش خونرسانی به ناحیه در صورت صلاحدید پزشک کربوکسی تراپی نیز انجام خواهد شد.